16 października 2018 roku, tradycyjnie już w Centrum Nauki Kopernik, odbyła się kolejna konferencja w ramach cyklu Green Warsaw Conferences „Smart Buildings & Smart Cities”.
W tym roku wszystkim, którym leży na sercu zrównoważony rozwój miast chcieliśmy zwrócić uwagę na ISO 37120 – zbiór międzynarodowych norm poświęcony inteligentnym miastom. Wybrane kategorie z obejmującego 100 wskaźników dokumentu zaprezentowała firma Arcadis. Nowe narzędzie pozwala miastom nie tylko przebadać 17 obszarów dotyczących różnych aspektów funkcjonowania miasta ale praktycznie na nowo definiuje Smart City. Certyfikat Smart jak potocznie określa się ISO 37120 może być, jak twierdzą eksperci, bardzo użytecznym narzędziem współpracy pomiędzy deweloperami i samorządowcami. Norma cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich miast, które podejmują starania o uzyskanie ISO 37120. Wyzwania jakie stoją przed włodarzami miast stały się przyczynkiem do dyskusji na temat rozwoju polskich miast i problemów z jakimi spotykają się prezydenci, deweloperzy i architekci. Drugim tematem wiodącym konferencji była w tym roku rewitalizacja. Jednym z wielu wyzwań jakie stoją przed włodarzami miast jest ograniczenie rozlewania się miast i przywracanie do życia zdegradowanych obszarów położonych często w sercu miast przy pomocy ich rewitalizacji. Takie przykłady jak Elektrownia Powiśle, Browary Warszawskie czy projekt rewitalizacji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku powalają mieć nadzieję , że powrócą one do życia zrównoważone.
Nie zabrakło również rozwiązań dla tematu bliskiego każdej osobie spędzającej w biurze kilka godzin dziennie: innowacyjne, elastyczne, przyjazne i zrównoważone miejsce pracy. Pokazane tu zostały zarówno przykłady realizowanych już projektów całych biur i konkretnych, zróżnicowanych miejsc pracy, jak i norma WELL, której wdrożenie powinno gwarantować stworzenie zrównoważonego biura i, co ważne przy obecnym braku na rynku pracy niektórych specjalistów, zatrzymanie cennych pracowników w firmie na długo.
Rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują lub nie mogą sobie pozwolić na utrzymanie własnego biura, przyniosła koncepcja co-working, która od dłuższego czasu zdobywa coraz więcej zwolenników, i to zarówno wśród przedsiębiorców jak i deweloperów.
Dyskusje, także te kuluarowe, oraz pytania, których ze względu na obszerność tematu nie udało się zadać potwierdzają potrzebę takich spotkań, nieustającej rozmowy i wymiany doświadczeń.
Po konferencji odbyły się równolegle: certyfikowane warsztaty tematyczne i spacer po Elektrowni Powiśle.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezydent m.st. Warszawy, Polski Związek Firm Deweloperskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Partnerami głównymi byli: JLL, Arcadis Sp. z o.o., Kinnarps, Echo Investment S.A., Vastint, The Design Group, White Star Real Estate, Elektrownia Powiśle, Stocznia Cesarska, Polska Izba Magazynowania Energii, Forum FPP.
Partnerami merytorycznymi konferencji byli: Millow Consulting, Stowarzyszenie REIT Polska, ARMSA.
Patronat medialny nad konferencją objęli: Businessman.pl, e-biurowce, gramwzielone.pl, Press Interwizja.Warszawa TV.
Zdjęcia z konferencji oraz prezentacje prelegentów będzie można znaleźć na stronie greenwarsawconferences.org.pl już w najbliższych dniach.
Dziękujemy.
Na nową odsłonę „Smart Buildings& Smart Cities” zapraszamy już za rok.