INNOWACYJNA GMINA 21 kwietnia 2020 r. – Green Warsaw Conferences
Konferencja ekspertów – Inteligentna gmina =zero emisji
Program: Elżbieta Wrzecionkowska

Z ostatniego raportu ogłoszonego w kwietniu zeszłego roku przez ONZ wynika, że liczba mieszkańców miast na świecie ciągle rośnie.

Obecnie ponad 56% światowej populacji mieszka w miastach – w ciągu 20 lat liczba ta będzie wynosić 68%. Prawie 2 miliardy ludzi, w krajach rozwijających się, przeniesie się do miast. Specjaliści szacują, że  liczba dużych miast, powyżej miliona mieszkańców, na świecie przekroczy 500.

Nie ulega wątpliwości, że tempo  urbanizacji w skali świata, jest imponujące. Co to oznacza dla nas mieszkańców i dla burmistrzów miast? Oznacza to jeszcze większą niż dotychczas odpowiedzialność  i konieczność perspektywicznego tworzenia planów związanych z  pozyskiwaniem i wykorzystaniem energii, multimodalnym transportem, ochroną zieleni.

W dużych miasta, ale nie tylko,  coraz większy problem zaczyna stanowić  jakość powietrza. To zagadnienie, do tej pory omawiane w środowiskach naukowych lub w miejskich urzędach, staje się problemem społecznym, postrzeganym jako decydujące o jakości życia w mieście. Z raportu Living Planet 2018 przygotowanego przez WWF wynika jasno, że jesteśmy pierwszym pokoleniem, które dysponuje danymi obrazującymi wartość przyrody dla naszego życia oraz możliwością pomiaru wpływu, jaki na nią wywieramy. Możliwe, że jesteśmy też ostatnią generacją, która może przyczynić się do zmiany na lepsze, zanim będzie za późno.

Rozwiązanie tych problemów to ogromne wyzwania  przede wszystkim dla samorządów  w 4 kluczowych obszarach takich jak: budynki, transport, energia  i digitalizacja. W tym roku podczas  konferencji Innowacyjna Gmina chcielibyśmy zwrócić włodarzom miast uwagę na zieloną infrastrukturę, która nie tylko sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi ale skutecznie ogranicza smog i przeciwdziała zmianom klimatu. Wielkim wyzwanie dla miast szczególnie w naszej strefie klimatycznej jest ogrzewanie budynków. Skąd ma pochodzić energia potrzebna do życia mieszkańcom miast. Jaki model warto przyjąć?

Postaramy się pokazać najnowsze rozwiązania dotyczące niskoemisyjnego zaopatrzenia miast w ciepło. Nie zabraknie również tematu multimodalnego transportu. Wielu specjalistów właśnie w niskoemisyjnym transporcie i zmianie nawyków mieszkańców upatruje największe możliwości szybkiego ograniczenia smogu.

Wiele rozwiniętych miast na świecie w drodze do zrównoważonego rozwoju tworzy długoterminowe strategie prowadzące do zeroemisyjności i miejskiego elektroprosumentyzmu.

Czy zeroemisyjne miasta są możliwe i skąd ma pochodzić energia? Na te pytania poznamy już odpowiedź w kwietniu podczas konferencji  Innowacyjna Gmina. Nasze tegoroczne hasło to Inteligentna gmina =zero emisji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.